Вземането или дълга по своята същност е едно неизпълнено задължение. Задължението може да бъде както парично, така и в натура или пък за изпълнение на определено действие. Преимуществено обаче вземанията се изразяват в неплащане на парични средства. Дългът може да възникне по договор, от запис на заповед или на друго основание. Всъщност почти няма значение как е възникнало вземането, което трябва да се събере. Важното е, какво и кога трябва да се направи, за да бъде събран дълга.
В огромната си част кредиторите чакат до последния момент връщането на дълга. От значение са правилното събиране на вземания е оперативността на предприетите действия. На първо място събирането следва да бъде юридически съобразено със срока за изпълнение на задължението. Тези срокове трябва да бъдат следени и когато настъпят, а парите не бъдат платени, да се чака максимум един-два дни след падежа. След това трябва без забавяне да се пристъпи към извънсъдебното събиране на вземания изразяващо се в изпращането на писмени покани и телефонни разговори с искането да бъде върнат дълга. Исканията следва да бъдат юридически правилно оформени и тук е ролята на вашия адвокат да покаже за какво получава възнаграждението си. В същото време трябва да се пристъпи към подготовка за съдебно регулиране на отношенията.
Широко битуващо мнение сред кредиторите е, че подобни действия са вредни и само биха влошили отношенията им с длъжниците. Това е абсолютно погрешно още повече, че с невръщането на парите те така или иначе ще се влошат още повече. След подобни проблеми със събирането на парични вземания кредитът на доверие към длъжника ще бъде съществено намален и това всеки изпаднал в подобна ситуация кредитор усеща както никой друг.
Друга често срещана заблуда сред кредиторите е, че ако се отнасят добре и честно с длъжника той по-бързо ще върне парите. Практиката показва, че това съвсем не е така. Следващата грешка, която правят много кредитори е да се предоверят на собствените сили и да не потърсят помощта на адвокат по събиране на вземания. Много често под влияние на общественото мнение, че парите трудно могат да бъдат върнати кредиторите се отчайват и се отказват. Когато подобно пораженческо мислене бъде допуснато търсещият дълговете си започва да смята, че адвокатският хонорар по събирането на дълга в такава ситуация е просто допълнителна загуба.
Когато извънсъдебните методи за събиране на вземания не дадат необходимите резултати най-късно до тридесетия ден след падежа проблемът следва да се отнесе до съда. Този срок е достатъчен за това дългът да бъде върнат ако има желание за това. Кредиторът следва да има предвид, че дори и стигнал на тази фаза той може да се откаже от иска, ако дълга бъде платен или бъде сключено споразумение за разсрочено плащане. В настоящата статия няма да разглеждам процедурите по събиране на вземания пред съд, ще обърна внимание само на важния момент с постановяването и влизането в сила на решението, което е предпоставка за издаване на изпълнителен лист и образуването на изпълнително дело от държавен или частен съдебен изпълнител. Следва да се има предвид, че кредиторът разполага с широк инструментариум, с който да реализира правата си, но разкриването на пълния му потенциал може да направи само опитен адвокат с тясна специализация в събирането на вземания.
В случай, че сте кредитор изправен пред нуждата да събере лошите си вземания не се колебайте, а се обърнете към адвокат Лазар Белев , който с дългогодишният си опит в тази област гарантира висок процент събираемост на паричните задължения, които следва да се съберат. Как да се свържете с мен можете да видите в секцията КОНТАКТИ на сайта.